Pyrantelum- lek na pasożyty bez recepty


Od pewnego czasu w aptekach dostępny bez recepty jest jeden ze skuteczniejszych leków przeciwko owsicy (ale nie tylko)- Pyrantelum.

Nastąpiła zmiana kategorii dostępności produktu leczniczego Pyrantelum Medana z produktu leczniczego wydawanego z przepisu lekarza na produkt leczniczy  OTC, dzięki czemu istnieje możliwość kupienia popularnego leku przeciwko pasożytom bez recepty. Oczywiście w dalszym ciągu zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem, w przypadku podejrzenia u siebie lub u członków rodziny (głównie dzieci) zakażenia pasożytami, jednakże nie jest to już konieczne, aby kupić preparat.

Co to jest lek Pyrantelum Medana?


Substancją czynną w opisywanym preparacie jest pyrantel, który jest lekiem przeciwpasożytniczym, przeznaczonym dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego głównie owsikami, choć z powodzeniem radzi sobie również z innymi robakami.

Lek ten działa na nicienie poprzez zablokowanie ich przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co w konsekwencji powoduje ich unieruchomienie. Następnie dzięki perystaltyce jelit porażone pasożyty zostają usunięte z ludzkiego organizmu.

Pyrantelum jest skuteczne wobec pasożytów dojrzałych i tych we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy podczas ich migracji w tkankach.

Kiedy stosować Pyrantelum Medana


Preparat jest wskazany w owsicy lub glistnicy u dzieci i dorosłych oraz w zarażeniach tęgoryjcem dwunastnicy lub tęgoryjcem amerykańskim.

Kiedy nie stosować leku


Nie można stosować Pyrantelum Medana w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu. Ponad to niedopuszczalne jest również leczenie preparatem w przypadku osób przyjmujących piperazynę, jak i u chorych na miastenię (choroba mięśni szkieletowych).


Stosowanie leku Pyrantelum Medana w okresie ciąży i karmienia piersią


Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży. Jeśli leczenie jest konieczne, należy skontaktować się z lekarzem. Lek nie powinien być także stosowany przez kobiety karmiące piersią. W przypadku, gdy lekarz uzna, iż leczenie jest konieczne, należy bezzwłocznie zaprzestać karmienia piersią.


Dawkowanie


Preparat ma postać zawiesiny i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Zaleca się stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami lekarza lub opisanymi w ulotce. Nie wolno przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zalecana dawka u dorosłych i dzieci od 2 lat o masie ciała od 11 kg to: 11 mg/kg masy ciała, jednorazowo.

Dawkę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki.Inne preparaty na pasożyty bez recepty


W śród leków na pasożyty dostępnych bez recepty znajdziemy także szereg innych preparatów, głównie ziołowych, których zadaniem jest wspomaganie trawienia, stwarzanie niekorzystnych warunków dla rozwoju robaków i form przetrwalnikowych oraz wzmocnienie układu odpornościowego.

Do najpopularniejszych preparatów tego typu należą:
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...