niedziela, 12 czerwca 2016

Owsiki- ogólna charakterystyka, objawy zakażenia, leczenie i profilaktyka.

owsiki, pasożyty, glista ludzka


Owsik ludzki (Enterobius vermicularis) należy do najbardziej rozpowszechnionych pasożytów na świecie. Jego obecność stwierdzono we wszystkich strefach klimatycznych, przy czym najliczniej występuje w klimacie umiarkowanym. Owsica, choroba, którą wywołuje owsik, w Polsce przydarza się choć raz u 30% dzieci. Na zarażenie owsikami najbardziej podatne są najmłodsze dzieci (3-7 lat), ze względu na niedostatecznie wykształconą dyscyplinę w kwestiach higieny oraz duży kontakt fizyczny z rówieśnikami.

Ogólna charakterystyka:

jaja owsików pod mikroskopem
Jaja owsików pod mikroskopem.

Owsiki są obleńcami zaliczanymi do gromady nicieni. Są to niewielkie pasożyty przewodu pokarmowego osiągające od 0,3 do 1 cm długości. Ich nazwa pochodzi od kształtu ciała samicy przypominającego ziarenko owsa.

Do organizmu ludzkiego dostają się drogą pokarmową lub wziewną. W ciele człowieka, w ciągu 2-4 tygodni od zakażenia, owsik dorasta i następnie przemieszcza się w wzdłuż przewodu pokarmowego w okolice odbytu, gdzie zaczyna składać jaja.

Na miejsce składania jaj owsik najczęściej wybiera fałdy skóry w okolicy odbytu, wypełzając głownie nocą. To właśnie na tym etapie zakażenia pojawiają się pierwsze objawy występowania tego pasożyta w naszym organizmie.

Objawy:


Charakterystycznym objawem owsicy jest zaczerwieniona skóra i swędzenie okolic odbytu- szczególnie w nocy. Innymi mogącymi wystąpić dolegliwościami są: wzmożona pobudliwość nerwowa, ogólne osłabienie, nudności, bóle w jamie brzusznej oraz brak apatytu.

Często pomijanym i niestety mylnie diagnozowanym objawem obecności tego pasożyta, w szczególności o małych dziewczynek, jest świąd pochwy i sromu. Wynika to z tego, że owsiki często wędrują do pochwy i sromu, stając się przyczyną zmian zapalnych narządów rodnych.

Zakażenie:


owsikiDo zakażenia jajeczkami pasożyta dochodzi najczęściej przez brudne ręce i zanieczyszczone przedmioty codziennego użytku, dlatego owsica tak łatwo rozprzestrzenia się u dzieci w skupiskach takich jak przedszkole, czy szkoła. Ponad to zakazić się można poprzez spożywanie surowych produktów spożywczych zanieczyszczonych jajeczkami oraz od nieodrobaczonych zwierząt.


Jaja owsików można również znaleźć w kurzu, przez co możliwe jest także zakażenie się tym pasożytem drogą wziewną. Ponad to, wzniesiony kurz, a wraz z nim jajeczka, osiada na pobliskich przedmiotach, które stają się przez to kolejnym potencjalnym źródłem zakażenia i pomagają w rozprzestrzenianiu się tegoż pasożyta.


Dzieci chorujące na owsicę, poprzez nieodpowiednio wykształconą dyscyplinę w kwestiach higieny, ulegają także często samozakażeniu. Drapiąc się przenoszą jajeczka z okolic odbytu na ręce, a z rąk do buzi, co znacznie utrudnia prowadzone leczenie.

Cykl rozwojowy:


Po dostaniu się do ludzkiego organizmu, drogą wziewną lub pokarmową, owsik przez najpierw dorasta przez okres od 2 do 4 tygodni, wędrując jednocześnie do jelita grubego, gdzie ostatecznie pasożytuje. Samice w czasie snu żywiciela wypełzają na zewnątrz odbytu i składają ok. 8000-12000 jaj, zawierających larwy pasożyta.

Leczenie:


Leczenie owsicy należy podjąć po jednoznacznym zdiagnozowaniu tejże dolegliwości. Polega ono głownie na podawanie leku przepisanego przez lekarza, ale należy pamiętać, że łykanie medykamentów jest tylko jednym z kilku etapów leczenia. Innym, niezmiernie istotnym, jest odizolowanie zakażonej osoby i wzmożona higiena osobista, ponieważ do momentu całkowitego wyleczenia, pacjent jest źródłem jajeczek przenoszących pasożyta, którym mogą zarazić się inne osoby. Konieczne jest również dokładne wypranie i wygotowanie bielizny, ręczników i pościeli.

Leczenie wspomagać można również probiotykami, które pomagają odbudować florę bakteryjną jelit. Pomocna również może okazać się żywność bardzo bogata w błonnik, który przyspieszając perystaltykę usprawnia usuwanie pasożytów z organizmu.

W celu usunięcia owsików można zastosować również ziołowe preparaty tj.: Para Farm lub Paraprotex.

Od pewnego czasu istnieje możliwość kupienia leku przeciwpasożytniczego Pyrantelum Medana również bez recepty. Preparat ten dostępny jest w większości aptek na terenie kraju.

Powyższe informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i w żadnym przypadku nie zastąpią porady lekarskiej!


foto: By Madenwurm.jpg: Vaio1488derivative work: Cartoffel (This file was derived from Madenwurm.jpg:) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

4 komentarze:

 1. Tym obrazkiem na wstępie, to chciał pan przyciągnąć do czytania? Na mnie podziałało odwrotnie, może dlatego, że jestem kobietą i mnie pan Marcin? tym obraża. Naprawdę brak mi słów.
  Martyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za cenną opinię. Obiecujemy, że następnym razem zwrócimy większą uwagę na to jakie grafiki publikujemy.

   Usuń
 2. Miałam okazję niedawno zetknąć się z problemem owsików, bo synek się zaraził w przedszkolu i wszyscy wtedy braliśmy specjalny preparat pyrantelum, żeby skutecznie pozbyć się pasożytów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pyrantelum to jeden z podstawowych preparatów na owsicę i przeważnie pomaga on w pozbyciu się robaków. Mmamy nadzieję, że pomógł.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...